Wypowiedzenie umowy spółki cywilnej przez wierzyciela wspólnika

Wypowiedzenie umowy spółki cywilnej to ostateczne rozwiązanie jeżeli wspólnicy nie dogadują się i na pewno nie będą dogadywać co do wspólnego prowadzenia biznesu w przyszłości. W takiej sytuacji przynajmniej u jednego ze wspólników zawsze pojawia się pomysł wypowiedzenia umowy.

Ale do wypowiedzenia umowy spółki cywilnej może dojść także wtedy kiedy nie chce tego żaden ze wspólników. Takiego wypowiedzenia może dokonać osoba zupełnie zewnętrzna w stosunku do spółki.

Kiedy może dojść do takiej sytuacji? Wtedy, gdy przynajmniej jeden ze wspólników ma prywatne długi i wierzyciela zdeterminowanego do odzyskania tych długów.

Natychmiastowe wypowiedzenie umowy spółki cywilnej z ważnych powodów

W jednym z poprzednich wpisów mówiliśmy o tak zwanym zwykłym wypowiedzeniu umowy spółki cywilnej, czyli wypowiedzeniu umowy na koniec roku obrachunkowego z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Wielu wspólników opuściło spółki korzystając właśnie z takiego prawa, głównie ze względu na brak ryzyka.

Ale nie zawsze można czekać tak długo z zakończeniem działalności w spółce. Zdarza się także, że nawet jeżeli można czekać, to wspólnik nie chce już dłużej czekać. Po prostu nie chce mieć już ani chwili dłużej nic wspólnego z dotychczasowymi wspólnikami oraz działalnością spółki.

Jeżeli jesteś właśnie w takiej sytuacji, być może rozwiązanie swoich problemów znajdziesz właśnie w tym wpisie. Dzisiaj porozmawiamy o wypowiedzeniu umowy spółki cywilnej z ważnych powodów, czyli bez zachowania prawa wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy spółki cywilnej z zachowaniem okresu wypowiedzenia

Wypowiedzenie umowy spółki cywilnej? Jeżeli nie ma już innego wyjścia z sytuacji i jesteś pewien, że nie jesteście w stanie dogadać się ze wspólnikami, to może być to w jedyne wyjście.

Dzisiaj porozmawiamy o najprostszym, choć nie najszybszym sposobie wypowiedzenia umowy spółki cywilnej. Chodzi o tzw. zwykłe wypowiedzenie umowy spółki cywilnej, czyli wypowiedzenie z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Ten sposób jest najprostszy i najbezpieczniejszy spośród wszystkich innych sposobów wystąpienia ze spółki cywilnej.

Aby wypowiedzenie było skuteczne wystarczy ustalić czy jest spełnionych kilka podstawowych warunków.

Wypowiedzenie umowy spółki cywilnej – kiedy jest możliwe?

Podpisujesz ze wspólnikiem umowę spółki cywilnej. Wszystko wydaje się proste, a wasze plany są dalekosiężne. Z czasem przestaje być jednak tak kolorowo. Przestajesz się dogadywać ze wspólnikami. Pojawiają się pierwsze kłótnie, a ich skutkiem są poważniejsze konflikty.

W pewnym momencie dochodzisz do wniosku, że dotychczasowa formuła współpracy w spółce cywilnej się wyczerpała. Dochodzisz do wniosku, że najlepsze rozwiązanie to wypowiedzenie umowy spółki cywilnej.

Czy takie wypowiedzenie jest możliwe w każdym przypadku? Czy wynika ono bezpośrednio z przepisów prawa, czy może jest ono zależne od treści umowy spółki cywilnej?

W tym wpisie przedstawię Ci 4 możliwości wypowiedzenia umowy spółki cywilnej.

Co powoduje rozwiązanie spółki cywilnej?

Spółka cywilna może być dobrym wyborem do prowadzenia działalności gospodarczej. Jest tania i elastyczna. Przy okazji – czy czytałeś już jeden z moich poprzednich wpisów dotyczący tego kiedy wybrać spółkę cywilną? Jeżeli nie, to nadrób zaległości!

Ale nie zawsze idzie tak dobrze jak zakładałeś to na początku, czyli w chwili zakładania spółki cywilnej. A może poszło Ci tak dobrze, że spółka cywilna nie jest już potrzebna? Jeżeli zrealizowałeś wszystko co założyłeś i to nawet szybciej niż zakładałeś, to spółka cywilna nie będzie już potrzebna.

W takich sytuacjach często pojawiają się pytania o rozwiązanie spółki cywilnej. Z rozwiązaniem spółki cywilnej związanych jest sporo problemów, chociaż najwięcej pytań dotyczy zazwyczaj przyczyn rozwiązania spółki cywilnej oraz podziału majątku po rozwiązaniu spółki.

Dzisiaj zajmiemy pierwszą ze wspomnianych przed chwilą kwestii, czyli przyczynami rozwiązania spółki cywilnej. Znajdziesz 10 minut wolnego czasu? Jeżeli tak, to przedstawię ci 6 sytuacji, w których dochodzi do rozwiązania spółki cywilnej. A jeżeli nie możesz obejrzeć materiału wideo, przeczytaj transkrypcję.

Zgoda małżonka wspólnika spółki cywilnej na zawarcie umowy przez spółkę – kwestie techniczne

Zgoda małżonka wspólnika na zawarcie umowy przez spółkę cywilną to bardzo ważna rzecz z punktu widzenia kontrahenta i przyszłego wierzyciela spółki cywilnej. Dlaczego?

Dlatego, że pozwala prowadzić egzekucję długów spółki cywilnej z majątku wspólnika spółki cywilnej objętego wspólnością majątkową małżeńską. Pisałem o tym w jednym z poprzednich wpisów, tutaj. W większości przypadków daje bardzo dużą przewagę nad dłużnikiem.

Chcesz podpisać umowę ze spółką cywilną, chcesz uzyskać zgodę małżonka wspólnika na zawarcie tej umowy. Jak się do tego zabrać? Jakie warunki musi spełniać taka zgoda? To właśnie na te pytania odpowiem w tym materiale wideo.